DCSIMG

Gardeners sprung into action to exhibit at show

Garstang Gardening Club member Mary Curwen and her prizewinning daffodils at the annual Spring Show

Garstang Gardening Club member Mary Curwen and her prizewinning daffodils at the annual Spring Show

There was more than a touch of the new season in the air when Garstang Gardening Club members gathered at the Crofters Hotel, Cabus, for their annual spring show.

Members took along some of their early flowers and 
floral arrangements, and 
officials were delighted with the number of entries which were judged while the club’s annual meeting was taking place in the next room.

Chairman Ray Pearson reported a successful 12 months for the club which included lectures on gardening topics and garden trips nationally, regionally and locally plus the 2013 spring and summer shows.

He also paid tribute to retiring treasurer Roger Broadbelt who has agreed to stay on the committee.

Following the annual meeting chairman Ray Pearson congratulated the winners of the 2014 spring show.

Results

Class 1: Three daffodil bulbs (provided by the club): 1 Mary Curwen (who also won the Cath Morris Memorial Trophy); 2 Roger Broadbelt; 3 June Jenkinson

Class 2: Mini daffodils in a pot: 1 June Jenkinson; 2 Raymond Jenkinson, 3 Robert Sutcliffe.

Class 3: Any other bulb (not daffodils): 1 Richard Kellet; 2 Peter Wiseman; 3 Patricia Collins.

Class 4: Three standard daffodils (cut stems in vase): 1 Raymond Jenkinson; 2 Mary Thornber; 3 Ben Andrews.

Class 5: Three mini daffodils (cut stems in a vase): 1 Hilary Birtwistle; 2 Robert Sutcliffe; 3 Christina Sutcliffe.

Class 6: Spring arrangement – flowers and foliage (max width 24 inches): 1 Karen Ogden; 2 Elizabeth Bertenshaw;3 Ben Andrews.

Class 7: Spring arrangement – flowers and foliage (max width 12 inches): 1 Karen Ogden; 2 June Gornall; 3 Mary Thornber.

Class 8: Hellebore bloom: 1 Janet Sharp (who also won the Patricia Letton Memorial Trophy); 2 Ben Andrews; 3 Don Worsnop.

Officials elected were: chairman, Ray Pearson; vice-chair, Hilary Hine; minutes secretary, Sue McDade; treasurer, Jennifer Westcott; programme secretary, Ruth Cowell; publicity officer, Anthony Coppin; shows secretary, June Gornall. Committee members: Nancy Cowell, Bob Sutcliffe, Roger Broadbelt and Andrew Thompson.

 

Comments

 
 

Back to the top of the page